Op de Rota do Românico: Amarante en Lamego

Op dag 2 van onze korte roadtrip naar het noorden, vertrekken we ’s morgens rond een uur of half elf uit Guimarães. We hebben het plan om op één dag Amarante en Lamego te bezoeken. Daarna willen we weer in ons eigen bed slapen en terugrijden naar Caldas da Rainha. We spreken wel af dat we niet gaan jagen en dat we gewoon zien wat de dag ons brengt.

We belanden ongemerkt op de Rota do Românico. Een route die ik niet kende, maar die ik in de toekomst beslist verder wil gaan verkennen. Als je houdt van geschiedenis, dan kan ik je deze Romaanse Route aanraden. De route voert je langs wat er bewaard is gebleven van de Romaanse architectuur in het noorden van Portugal. En dat is best veel: tientallen monumenten uit de tiende tot en met de dertiende eeuw! De Rota do Românico is onderverdeeld in drie delen:

– Vale do Sousa (Sousa-vallei)

Bekend om de hoogste concentratie van romaanse monumenten in Portugal. Hoogtepunten zijn onder andere het klooster van Paço de Sousa en de Igreja de Abragão.

– Vale do Tâmega (Tâmega-vallei)

Hieronder valt Amarante, met monumenten als het klooster van Freixo de Baixo en de Igreja de Gatão.

– Vale do Douro (Douro-vallei)

Inclusief steden als Lamego, met de Igreja de São Pedro de Balsemão en andere juweeltjes in dit bekende wijngebied.

Neem vooral een kijkje op de website van de Rota do Românico – daar vind je ook een volledige kaart van alle monumenten en informatie over rondleidingen, routeplanners, evenementen en fietsroutes: www.rotadoromanico.com

Ook altijd goed om te bekijken: de officiële website van het Portugese toerismebureau: www.visitportugal.com

Het toerisme in Portugal is onderverdeeld in regio’s. Het gebied van de Rota do Românico valt onder de regio Turismo do Porto e Norte. Die kun je ook raadplegen: www.portoenorte.pt


Amarante

Amarante ligt schilderachtig aan de oevers van de rivier de Tâmega, omgeven door weelderige heuvels en oude bruggen. De stad heeft een rijke geschiedenis die teruggaat tot de Romeinse tijd, maar staat vooral bekend om haar band met de heilige São Gonçalo. Tijdens ons bezoek zagen we een oudere dame anjers neerleggen bij zijn crypte, een mooi gebaar. Ze vertelde dat ze een belofte had gedaan en hem nu kwam bedanken.

De Heilige Gonçalo

In Amarante moet je niet gek opkijken als je er koekjes in de vorm van een fallus ziet. De fallus staat hier symbool voor vruchtbaarheid en liefdesgeluk. En die fallusfascinatie ken ik maar al te goed: in Caldas da Rainha zie je ze ook in allerlei soorten en maten (vooral de Loja do Sapo heeft een aardige kingsize-collectie).

Bezienswaardigheden in Amarante:

1. Igreja e Mosteiro de São Gonçalo

Het hart van de stad is de imposante kerk en het voormalige klooster van São Gonçalo. Deze plek combineert romaanse, gotische en maniëristische stijlen en huisvest het graf van de heilige, die als beschermheilige geldt van liefde en huwelijken. Wat de Heilige Antonius is voor Lissabon, is São Gonçalo voor Amarante. Volgens mijn man helpt dit allemaal niet. Die gelooft heilig dat de basis van een goed huwelijk gewoon een slecht geheugen is.

2. Ponte de São Gonçalo

Deze stenen brug over de Tâmega is een iconisch symbool van Amarante. De huidige brug dateert uit de 18e eeuw, maar er stond hier al eerder een middeleeuwse brug. Deze oeververbinding speelde een belangrijke rol tijdens de Napoleontische invasies in de 19e eeuw, toen de lokale bevolking hier fel weerstand bood.


Wij waren getipt (obrigada, D!) dat je zo lekker kon zitten bij Confeitaria da Ponte. Daar hebben we koffie gedronken en een gebakje genuttigd terwijl we genoten hebben van het uitzicht op de brug en stad.

3. Museu Amadeo de Souza-Cardoso

Amarante is de geboorteplaats van de modernistische schilder Amadeo de Souza-Cardoso. Zijn gelijknamige museum bevat een indrukwekkende collectie van zijn werk, evenals stukken van andere Portugese kunstenaars. Dit bezoek bewaren we voor een volgende keer.

4. Romaanse kerken op de Rota do Românico

In en rond Amarante bevinden zich diverse romaanse kerkjes, zoals de Igreja de Gatão en de Igreja de Real. Deze eenvoudige maar elegante bouwwerken ademen middeleeuwse devotie en zijn juweeltjes voor liefhebbers van oude architectuur.

We hebben lang door de geplaveide straatjes van Amarante gedwaald en op pleintjes gezeten. Ook bijzonder leuk: de (gratis) lift van het hogere gedeelte van de stad naar beneden. Bekijk de vele foto’s en de 2 filmpjes die ik in Amarante heb gemaakt en je krijgt vast zin om meteen af te reizen !


Omdat we ook nog Lamego wilden bezoeken, zijn we een halve dag in Amarante gebleven. Maar dit is zéker een stadje om naar terug te keren — en de Rota do Românico heeft mijn aandacht in het bijzonder gewekt. Er vallen nog tientallen andere bouwwerken te ontdekken.


Lamego

Na de lunch zijn we verder getrokken richting het oosten, want ik wilde toch héél graag nog voor het vallen van de avond de trappartij van Lamego op de foto zetten. Lamego is veel minder bekend dan Braga, maar ook hier dus een schitterende trap richting een kerk boven op een heuvel: het Santuário de Nossa Senhora dos Remédios.

Dit imposante barokke heiligdom ligt boven op de heuvel Monte de Santo Estêvão en is bereikbaar via een monumentale trap van 686 treden, versierd met azulejos (tegeltableaus), beelden en fonteinen. De pelgrimage eind augustus/begin september is een van de grootste religieuze evenementen van het land. Ik heb het programmaoverzicht even opgezocht en zie dat het dit jaar op 25 augustus begint en op 8 september eindigt met een grote processie. Er zijn in die dagen concerten, traditionele markten, verschillende stoeten (Batalha das Flores – bloemenparade- of de Marcha Luminosa – de Lichtstoet). Op de site A Romaria de Portugal komt het programma. Je kunt ook de site van de gemeente Lamego in de gaten houden (of hun socials).

Het beklimmen van de trappen naar het heiligdom hebben we rond een uur of vijf gedaan. Ik kan me zo voorstellen dat dit in de zomer best pittig is. Nu viel het goed te doen. Boven hebben we nog lang gemijmerd bij een boom met een enorme diameter. Het filmpje geeft een mooi beeld van de weg omhoog.

Onze roadtrip duurde maar twee dagen (zie ook het beeldverhaal over Guimarães), maar het voelde alsof we er echt helemaal uit waren. En we gaan zéker terug.

Geen beeldverhaal van Zin in Portugal meer missen? Tik je e-mailadres in bij de volgknop. Een volgend verhaal, met de foto’s en filmpjes die ik onderweg maak, ontvang je dan meteen in je inbox. Até breve e beijinhos!

Plaats een reactie